Chcemy kontynuować przegląd wyposażenia obozowego – tym razem coś z pakietu „indywidualnego”. O plecaku można napisać dużo, rynek wprost zalewa nas propozycjami różnych modeli. Wyprawowe, trekingowe, na krótki wypad czy do użytku codziennego. Z pewnością wiecie, jakiego plecaka potrzebujecie na najbliższy obóz letni, dziś jednak chcielibyśmy podsumować pewne obserwacje i podpowiedzieć, jaka konstrukcja mogłaby się okazać najbardziej przydatna. Niewątpliwie plecaki przeszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pewną ewolucję, jeśli weźmiemy pod uwagę materiały i komponenty, z jakich są wykonywane, rodzaje systemów nośnych czy ogólny wygląd. Pewne stałe pozostają jednak w tym zakresie niezmienne:
- plecak musi posiadać jakiś system nośny, są to zazwyczaj szelki, których długość jesteśmy w stanie regulować;
- plecak musi się jakoś zamykać – jest to najczęściej klapa, zapinana przy pomocy jednej, dwu klamerek, choć bywają przecież konstrukcje, których wylot zawiązujemy jakimś trokiem;
- plecak musi posiadać jedną główną komorę – niezależnie od rozwiązań plecak to konstrukcja jednokomorowa, która może być uzupełniana o dodatkowe kieszenie, troki, gumy stabilizujące itp.
Pomyślicie – przecież to oczywiste! To prawda, każdy z nas wie, jak plecak powinien wyglądać. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak różne mogą być pasy nośne, konstrukcje komór czy systemów zamykania plecaka. Wybór przestaje być oczywisty. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na:
Sposób uszycia pasów nośnych oraz sposób ich zamontowania na samym plecaku – pasy nośne, z racji tego, że są najbardziej eksploatowaną częścią konstrukcyjną, powinny być wykonane z najwyższą starannością. Muszą być koniecznie regulowane, dobrze, jeśli mają tzw. system szybkiego zrzutu (przymocowane są przy pomocy klamerek, które można szybko rozpiąć), który może się okazac przydatny w sytuacji awaryjnej. Pojedynczy pas nośny powinien być możliwie szeroki, aby masa przenoszonego ładunku rozkładała się równomiernie na powierzchni obu ramion. Udogodnienie stanowią również D-ringi, wszyte w taśmę wzmacniającą, dzięki którym możemy dopiąć do takiego pasa drobne wyposażenie, które chcielibyśmy mieć stale w pogotowiu. Większość współczesnych plecaków wyprawowych ma również pas biodrowy, na którym powinna spoczywać większa część masy przenoszonego ładunku. Zwróćcie proszę uwagę na sposób wykończenia również tego elementu – materiały i ich ogólną twardość – to wszystko będzie wpływało na komfort użytkowania Waszego plecaka. Kluczowym zagadnieniem wydaje się również możliwość regulacji wysokości, na jakiej umieszczone są pasy nośne – w zależności od wzrostu osoby, która ten plecak założy.
Sposób zamykania komory głównej – najpopularniejszym, funkcjonującym na rynku modelem jest plecak wyposażony w tzw. komin (dodatkowy materiałowy rękaw, dzięki któremu jesteśmy w stanie spakować teoretycznie więcej) oraz klapę, regulowaną na dodatkowych trokach, dzięki czemu jesteśmy w stanie chronić wyposażenie ulokowane wysoko w kominie. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dobrze, jeśli klapa posiada jakiś rodzaj wszytej kieszeni – okazują się one niezwykle przydatne do przenoszenia drobiazgów – niezbędnika, sakiewki sobieradka, dokumentów. Dobrze, jeśli troki, na których jest podpięta do komory głównej, są wystarczająco długie, aby można było objąć nimi duże objętościowo rzeczy spakowane w kominie. Zwróćcie również uwagę na jakość klamer spinających całość – muszą być na tyle wytrzymałe, aby bez problemu zamknąć solidnie wypakowany plecak. Istnieją również plecaki, które nie mają komina i klapy zamykającej. Zabezpieczenie ładunku polega na zrolowaniu górnej części plecaka i ciasnym spięciu klamerką. To wersja widywana często u rowerowych kurierów, niemniej widywane są również wersje turystyczne.
Plecak jest konstrukcją jednokomorową – to prawda, niemniej nie bez znaczenia pozostaje, czy sama komora jest wewnętrznie jeszcze jakoś przedzielona, wyposażona w mniejsze kieszenie i przegrody. Klasyczny plecak na obóz będzie miał zazwyczaj jedną dużą komorę, przedzieloną na pewnej wysokości przy pomocy odpinanego języka materiału. Utworzona w ten sposób dolna komora może pomieścić np. śpiwór czy przybory toaletowe, rzeczy, do których nie potrzebujemy sięgać w ciągu dnia. Nie bez znaczenia pozostaje również system mniejszych kieszeni, w które plecak jest wyposażony. Należy pamiętać o tym, aby dodatkowe kieszenie nie „naruszały” konstrukcji głównej. Powinny być zatem naszywane na zewnątrz, ewentualnie odpinane jako zasobniki. Osobiście sądzę, że więcej możliwości daje plecak wyposażony w troki, którymi możemy szybko dopiąć spore objętościowo rzeczy – pałatkę, kurtkę, plandekę, jakiś element namiotu, pod którym biwakował nasz zastęp.
Plecakiem bardzo ciekawym z punktu widzenia stawianych wymagań wydaje się Loap - zobaczcie sami.
Mam nadzieję, że te kilka uwag pomogło Wam uporządkować wiedzę i podjęcie właściwej decyzji zakupowej będzie łatwiejsze.
Czuwaj!