Promocje
Vademecum survivalowe
Vademecum survivalowe
44,00 zł 35,00 zł 41,90 zł 33,33 zł
szt.
Poncho PCV granatowe
Poncho PCV granatowe
70,00 zł 56,00 zł 56,91 zł 45,53 zł
szt.
Nóż składany Ganzo G611 green
Nóż składany Ganzo G611 green
35,00 zł 28,00 zł 28,46 zł 22,76 zł
szt.
Nóż Mora Companion F Rescue red
Nóż Mora Companion F Rescue red
49,00 zł 39,00 zł 39,84 zł 31,71 zł
szt.
Nóż Sanremu 7010LUC-SA
Nóż Sanremu 7010LUC-SA
47,00 zł 37,00 zł 38,21 zł 30,08 zł
szt.
Nóż  Ganzo G615
Nóż Ganzo G615
30,00 zł 24,00 zł 24,39 zł 19,51 zł
szt.
Latarka czołowa FalconEye FHL0011
Latarka czołowa FalconEye FHL0011
24,00 zł 19,00 zł 19,51 zł 15,45 zł
szt.
Apteczka turystyczna
Apteczka turystyczna
25,00 zł 20,00 zł 23,15 zł 18,52 zł
szt.
Apteczka family
Apteczka family
33,00 zł 26,00 zł 30,56 zł 24,07 zł
szt.
Nóż Mora Companion olive
Nóż Mora Companion olive
49,00 zł 39,00 zł 39,84 zł 31,71 zł
szt.
Nóż Mora PRO S
Nóż Mora PRO S
40,00 zł 32,00 zł 32,52 zł 26,02 zł
szt.
Kubek termiczny Helikon 250 ml
Kubek termiczny Helikon 250 ml
24,00 zł 19,00 zł 19,51 zł 15,45 zł
szt.
Pora wybrać plecak! 0

Chcemy kontynuować przegląd wyposażenia obozowego – tym razem coś z pakietu „indywidualnego”. O plecaku można napisać dużo, rynek wprost zalewa nas propozycjami różnych modeli. Wyprawowe, trekingowe, na krótki wypad czy do użytku codziennego. Z pewnością wiecie, jakiego plecaka potrzebujecie na najbliższy obóz letni, dziś jednak chcielibyśmy podsumować pewne obserwacje i podpowiedzieć, jaka konstrukcja mogłaby się okazać najbardziej przydatna. Niewątpliwie plecaki przeszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pewną ewolucję, jeśli weźmiemy pod uwagę materiały i komponenty, z jakich są wykonywane, rodzaje systemów nośnych czy ogólny wygląd. Pewne stałe pozostają jednak w tym zakresie niezmienne:

  • plecak musi posiadać jakiś system nośny, są to zazwyczaj szelki, których długość jesteśmy w stanie regulować;
  • plecak musi się jakoś zamykać – jest to najczęściej klapa, zapinana przy pomocy jednej, dwu klamerek, choć bywają przecież konstrukcje, których wylot zawiązujemy jakimś trokiem;
  • plecak musi posiadać jedną główną komorę – niezależnie od rozwiązań plecak to konstrukcja jednokomorowa, która może być uzupełniana o dodatkowe kieszenie, troki, gumy stabilizujące itp. 

Pomyślicie – przecież to oczywiste! To prawda, każdy z nas wie, jak plecak powinien wyglądać. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak różne mogą być pasy nośne, konstrukcje komór czy systemów zamykania plecaka. Wybór przestaje być oczywisty. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na:

Sposób uszycia pasów nośnych oraz sposób ich zamontowania na samym plecaku – pasy nośne, z racji tego, że są najbardziej eksploatowaną częścią konstrukcyjną, powinny być wykonane z najwyższą starannością. Muszą być koniecznie regulowane, dobrze, jeśli mają tzw. system szybkiego zrzutu (przymocowane są przy pomocy klamerek, które można szybko rozpiąć), który może się okazac przydatny w sytuacji awaryjnej. Pojedynczy pas nośny powinien być możliwie szeroki, aby masa przenoszonego ładunku rozkładała się równomiernie na powierzchni obu ramion. Udogodnienie stanowią również D-ringi, wszyte w taśmę wzmacniającą, dzięki którym możemy dopiąć do takiego pasa drobne wyposażenie, które chcielibyśmy mieć stale w pogotowiu. Większość współczesnych plecaków wyprawowych ma również pas biodrowy, na którym powinna spoczywać większa część masy przenoszonego ładunku. Zwróćcie proszę uwagę na sposób wykończenia również tego elementu – materiały i ich ogólną twardość – to wszystko będzie wpływało na komfort użytkowania Waszego plecaka. Kluczowym zagadnieniem wydaje się również możliwość regulacji wysokości, na jakiej umieszczone są pasy nośne – w zależności od wzrostu osoby, która ten plecak założy.

 

Sposób zamykania komory głównej – najpopularniejszym, funkcjonującym na rynku modelem jest plecak wyposażony w tzw. komin (dodatkowy materiałowy rękaw, dzięki któremu jesteśmy w stanie spakować teoretycznie więcej) oraz klapę, regulowaną na dodatkowych trokach, dzięki czemu jesteśmy w stanie chronić wyposażenie ulokowane wysoko w kominie. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dobrze, jeśli klapa posiada jakiś rodzaj wszytej kieszeni – okazują się one niezwykle przydatne do przenoszenia drobiazgów – niezbędnika, sakiewki sobieradka, dokumentów. Dobrze, jeśli troki, na których jest podpięta do komory głównej, są wystarczająco długie, aby można było objąć nimi duże objętościowo rzeczy spakowane w kominie. Zwróćcie również uwagę na jakość klamer spinających całość – muszą być na tyle wytrzymałe, aby bez problemu zamknąć solidnie wypakowany plecak. Istnieją również plecaki, które nie mają komina i klapy zamykającej. Zabezpieczenie ładunku polega na zrolowaniu górnej części plecaka i ciasnym spięciu klamerką. To wersja widywana często u rowerowych kurierów, niemniej widywane są również wersje turystyczne.

Plecak jest konstrukcją jednokomorową – to prawda, niemniej nie bez znaczenia pozostaje, czy sama komora jest wewnętrznie jeszcze jakoś przedzielona, wyposażona w mniejsze kieszenie i przegrody. Klasyczny plecak na obóz będzie miał zazwyczaj jedną dużą komorę, przedzieloną na pewnej wysokości przy pomocy odpinanego języka materiału. Utworzona w ten sposób dolna komora może pomieścić np. śpiwór czy przybory toaletowe, rzeczy, do których nie potrzebujemy sięgać w ciągu dnia. Nie bez znaczenia pozostaje również system mniejszych kieszeni, w które plecak jest wyposażony. Należy pamiętać o tym, aby dodatkowe kieszenie nie „naruszały” konstrukcji głównej. Powinny być zatem naszywane na zewnątrz, ewentualnie odpinane jako zasobniki. Osobiście sądzę, że więcej możliwości daje plecak wyposażony w troki, którymi możemy szybko dopiąć spore objętościowo rzeczy – pałatkę, kurtkę, plandekę, jakiś element namiotu, pod którym biwakował nasz zastęp.

Plecakiem bardzo ciekawym z punktu widzenia stawianych wymagań wydaje się Loap - zobaczcie sami.

Mam nadzieję, że te kilka uwag pomogło Wam uporządkować wiedzę i podjęcie właściwej decyzji zakupowej będzie łatwiejsze.

Czuwaj!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl